+421 949 347 397
Krovy za najlepšie ceny.

Veria nemeckej technológii

Veria nemeckej technológii

Výrobca paliet sa rozhodol pre šikmo uloženú pásovú pílu.

 

Jedna z podstatných výhod pásovej píly oproti rámovej píle podľa riaditeľa Juraja Čaplu je: Guľatinu netreba triediť vôbec alebo iba minimálne. Holzkurier sa bol pozrieť na mieste ako vyzerá nová pílnica.

 

Drevopal je podľa vlastných údajov jedným z najväčších výrobcov paliet na Slovensku. K tomuto účelu prevádzkuje majiteľ firmy Róbert Jendrol svoju vlastnú piliarsku prevádzku. Z celkovej produkcie sa využije asi polovica materiálu na výrobu paliet. Doteraz sa pomocou rámovej píly vyprodukovalo 25.000 bm za rok. Pred dvoma rokmi sa Jendrol rozhodol vybudovať novú piliarsku prevádzku. "Eliminovali by sme tak problémové miesto pri výrobe paliet a zároveň by sme boli schopný vyrobiť viacej reziva, ktoré my už ďalej nespracovávame." dodáva riaditeľ Juraj Čapla.

 

Nezničiteľné

 

Obidvaja na rozhodli pre technológiu z Nemecka: Pásová píla, omietacia píla a dvojhriadeľová kotúčová píla sú od firmy EWD, Altotting DE. Výrobcovi strojov stojí na Slovensku po boku firma M-TEC. " Videli sme veľa pílnic a veríme nemeckej kvalite." vraví Čapla. " Vďaka kvalitnému prevedeniu a čistej technológii majú strojové zariadenia dlhú životnosť. Navyše naša rámová píla je tiež nemeckej výroby a už je v prevádzke 45 rokov."

V procese výstavby sa postavil aj nový sklad guľatiny. " Vďaka pásovej píle bol potrebný len malý sklad guľatiny. Nemusíme vykonávať finančne nákladné triedenie guľatiny" vraví Čapla. Triedenie guľatiny bolo dodané a namontované firmou M-TEC. Dvojstupňová kaskáda rozjednocuje kmene. Nasleduje fréza koreňových nábehov a odkôrňovacie zariadenie s frézovacou hlavou od Baljer&Zembrod. Na prísunovom dopravníku triediča je umiestnený detektor kovov Mesutronic a jednoduché meranie guľatiny. "Guľatina je vytrieďovaná do 5 boxov a jeden box je na vyradené výrezy," vraví Ing. Michal Mišovic, riaditeľ M-TECu. Sklad guľatiny bol uvedený do prevádzky v januári.

 

17° uľahčuje prácu

 

Prísunové dopravníky, ktoré zásobujú pásovú pílu guľatinou sú taktiež od M-TECu. Od presunutia výrezu na vozík začína technológia EWD. " Nainštalovali sme pásovú pílu 1800er s 17° sklonom s porezom dopredu aj dozadu - prvú vo svojej kategórii" teší sa Peter Schachtner, vedúci projektu od EWD, ktorý pomáha zákazníkovi teoreticky aj prakticky. Pomocou 17° naklonenia sa jednoduchšie odúvajú krajnice. Pásový dopravník za pílou sa odsunie do strany a krajnica padne dole na odsunový dopravník odpadu. Vozík píly s tromi vežami je poháňaný 45 kW motorom. Rýchlosť vozíka je až 200 m/min.

 

V Drevopale sa nachádza ešte jedna zaujímavosť : EWD dodali aj pílové pásy od výrobcu Forestill a postarali sa o ich údržbu. " Dodaním pílový listov - 50 ks bolo zahrnutých v "štartovacom balíčku" - preberáme zodpovednosť a garantujeme reznú škáru +/- 0,7 mm počas prvých 24 mesiacov." je presvedčený Peter Schachtner. Pílové pásy budú v 2-týždňovom intervale vyzdvihnuté z Drevopalu a zároveň budú dodané opravené pásy.

 

Ďalej bez dvojitého rozjednocovania

 

Dosky aj prizmy budú za pásovou pílou odsunuté naľavo a prisunuté priamo na vstupný stôl do Combimes od EWD. Obsluha pásovej píly sleduje presun pomocou obrazovky. " Combimes pracuje v Drevopale ale bez obsluhy", zdôrazňuje Schachtner. Toto je možné, pretože rezivo z pásovej píly je vždy správne obrátené ( užšou stranou navrch) pre omietaciu pílu. Pri priečnom presune je rezivo z vrchnej strany zmerané laserom a vyhodnotia sa údaje o najvhodnejšom reze. Ťažké valčeky pridržiavajú ako dosky tak aj prizmy zvrchu v správnej pozícii na vstupnom stole. Omietacia píla, určená na dvojitý nastaviteľný rez, spracuje rezivo do hrúbky 160 mm. Automatický oddeľovač odrezkov oddelí stredové rezivo od odrezkov.

 

Hotové dosky sú zastavené dorazom , odsunuté doľava a vyhodené na triediaci stôl, kde budú ručne uložené do balíkov. Prizmy postupujú ďalej cez linku k dvojhriadeľovej kotúčovej píle NKU 150.

 

Rezivo na palety bez konca

 

Pomocou NKU 150 sa prizmy rozrežú na dosky. Maximálna výška rezu je 150 mm, max. rozostup pílových kotúčov 650 mm. " Pri využití plnej šírky môže byť z jednej prizmy vyrobených napríklad až 26 kusov dosiek s hrúbkou 22mm" počíta Schachtner. Dvojhriadeľová píla je vybavené dvoma 132 kW motormi. Hriadele NKU 150 sú nezávisle výškovo prestaviteľné.

 

Spolu k sekačke

 

Piliny, krajnice aj odrezky padajú sklzom na vibračný dopravník. Spoločne sú presúvané cez detektor kovov Mesutronic do sekačky drevného odpadu Brucks Klockner. Piliny sú pred sekačkou oddelené pomocou sita. Štiepka zo sekačky a piliny sú pomocou dvojitého redlerového dopravníka prepravené do sila.

 

EWD garantuje pri zodpovedajúcom priemere guľatiny výkon linky v danom usporiadaní 170 m3 za deň. " V nasledujúcich mesiacoch chceme dosiahnuť 120 m3. V súčasnosti sme výrazne pod limitom", dodáva Čapla. Návod k tomu je hneď poruke: obsluha pásovej píly za musí najskôr zapracovať, a potom bude výkon zodpovedajúci. Zatiaľ ešte chýbajú skúsenosti.

 

V súčasnosti je v prevádzke ešte aj rámová píla. " Ale keď dosiahneme plný výkon na pásovej píle, zastavíme prevádzku gátra," vyzerá Čapla optimisticky, že čoskoro zvládnu novú technológiu.

 

Zdroj: HOLZKURIER

 

 

Obr. 1: Drevopal je jedným z najväčších výrobcov paliet na Slovensku


Obr.2: Sklad guľatiny bol ako prvý krok obnovený firmou M-TEC - v zostave sú fréza koreňových nábehov, odôrňovač s frézovacou hlavou, detektor kovov a meranie.


Obr.3: Guľatina do dĺžky 5 m je vytriedená do 5 boxov plus jeden box na vyradené výrezy.


Obr.4: jasné a priateľské prostredie v novej výrobnej hale, vpravo dole je ešte miesto pre triediacu linku reziva.


Obr.5: One-man-show: celý porez závisí len od jedného pracovníka obsluhy - od pásovej píly až ku NKU 150.


Obr.6: Pri odsune krajníc sa dá pásový dopravník za pílou odsunúť do strany, a krajnice spadnú na dopravník odsunu odpadu.


Obr.7: Vstupný stôl pred Combimes: meranie laserom z hora a optimalizácia rezu.


Obr.8: Centrálny odsun odpadu: rôzne odrezky a piliny padajú pomocou sklzov na vibračný dopravník, ktorým sú presunuté do sekačky.

 

Tabuľka
Založené: 1992
Sídlo: Ladce / SK
Majiteľ: Róbert Jendrol
Riaditeľ: Juraj Čapla
Zamestnanci: 55
Produkcia: 25.000 bm/rok
Drevo: smrek, borovica
Výrobky: prevažne rozmery potrebné na výrobu paliet, jednoduché klincovanie
Výroba: 680.000 paliet/rok
Export: 50% ( Česko, Poľsko, Západná Európa )

 

Súbory na stiahnutie

Kontaktujte nás

Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Overovací kód: *
Text správy: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia
Pozri web